poniedziałek, 11 października 2010

W czym rysować, SketchUp czy AutoCad?

Każda inwestycja budowlana ma kilka etapów. Najpierw wykonuje się koncepcję, potem wstępne projektowanie, a na końcu rysunki. Ostatnim ogniwem są rysunki inżynieryjne, na której podstawie przebiega wstępna produkcja i ostateczny montaż na budowie.

Powoli przygotowuję się do wstępnej koncepcji domu z palet. Zanim jednak wykonam jakiekolwiek rysunki chciałem wybrać jakiś program do rysowania. Dlatego dziś głównie z takiej dziedziny będzie.

W sieci można znaleźć kilka dobrych darmowych oprogramowań do rysunków. Jednak mój wybór ograniczy się zaledwie do dwóch. Pierwszym jest AutoCad, z którym jestem związany już od kilku lat. Jest to potężne narzędzie sprawdzające się w każdej branży. Najwygodniej jednak tworzy się w nim rysunki 2D, chociaż do 3D też jest wystarczający.

Drugi, to moje nowe odkrycie, SketchUp. Jest to prosty program do modelowania w 3D i do takich głównie rysunków został on stworzony. Przeznaczony głównie dla architektów, oraz dla osób lubiących projektować i tworzyć wirtualne wizualizacje. Również można w nim wymiarować oraz tworzyć rzuty 2D i przekroje z uzyskanych modeli.

Przetestowałem oba programy rysując model paleta poniżej. Ostatecznie zdecydowałem się SketchUp, bo 3D modele prezentują się tam bardzo atrakcyjnie. Natomiast AutCada również wykorzystam, ale do rysunków inżynieryjnych oraz montażowych.


Poniżej porównanie dwóch rysunków wersji 3D:



SketchUp
AutoCad

czwartek, 7 października 2010

Wymiary palet

Paleta wykorzystywana jest w przemyśle do transportu różnych towarów. Wymiary jej zostały ustalone uwzględniając budowę oraz możliwości udźwigu wózków widłowych. W moim projekcie będą pełnić rolę głównego materiału konstrukcyjnego na ściany i podłogę.

www.wikipedia.org

Tak jak każdy materiał budowlany palety również posiadają określone wymiary oraz tolerancje dopuszczalen przy produkcji. Na wikipedii znalazłem trochę więcej danych:

Paleta to płaska, najczęściej drewniana konstrukcja, służąca do transportu towarów.

Palety stosowane są jako sztywne podłoże, na którym można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Zaprojektowane są tak, aby można było łatwo podnosić je za pomocą wózków widłowych. Wymiary palet zostały ustandaryzowane. Środki transportu oraz pomieszczenia magazynowe dostosowane są w większości do umieszczania w nich określonych typów palet. Najbardziej rozpowszechniona w Europie jest tak zwana "europaleta", oznaczana z boku napisem "(EUR)". Waga ok: 17kg. Europaleta została stworzona po raz pierwszy w 1950 roku przez szwedzki koncern BT Industries, jako uniwersalna paleta pasująca do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Dodatkowo stosuje się czasami tak zwane "nadstawki paletowe", drewniane, szczelne obudowy, osłaniające z boków i z góry towar ułożony na palecie. Spotyka się również tak zwane "skrzyniopalety", wykonane z tworzyw sztucznych lub aluminium, które oprócz sztywnego spodu mają również ściany i klapę zamykającą od góry. Istnieją nawet ich wersje izotermiczne, zapewniające utrzymanie określonej temperatury we wnętrzu.

Najczęściej spotykane typy palet:

(długość x szerokość x wysokość):
"europaleta" (EUR) - 1200 x 800 x 144 mm, obciążenie do 1000 kg
1/2 (EUR) - 800 x 600 x 144 mm
powiększona (EUR) - 1200 x 1200 x 144 mm
ISO - 1200 x 1000 x 144 mm (tzw. angielka)
przeznaczona do kontenerów - 1135 x 1133 mm

Wygląda na to, że najbardziej popularnym wymiarem palet jest 1200x800mm. Poniższy rysunek techniczy przedstawia dokładne wymiary.

 
www.wikipedia.org