czwartek, 7 października 2010

Wymiary palet

Paleta wykorzystywana jest w przemyśle do transportu różnych towarów. Wymiary jej zostały ustalone uwzględniając budowę oraz możliwości udźwigu wózków widłowych. W moim projekcie będą pełnić rolę głównego materiału konstrukcyjnego na ściany i podłogę.

www.wikipedia.org

Tak jak każdy materiał budowlany palety również posiadają określone wymiary oraz tolerancje dopuszczalen przy produkcji. Na wikipedii znalazłem trochę więcej danych:

Paleta to płaska, najczęściej drewniana konstrukcja, służąca do transportu towarów.

Palety stosowane są jako sztywne podłoże, na którym można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Zaprojektowane są tak, aby można było łatwo podnosić je za pomocą wózków widłowych. Wymiary palet zostały ustandaryzowane. Środki transportu oraz pomieszczenia magazynowe dostosowane są w większości do umieszczania w nich określonych typów palet. Najbardziej rozpowszechniona w Europie jest tak zwana "europaleta", oznaczana z boku napisem "(EUR)". Waga ok: 17kg. Europaleta została stworzona po raz pierwszy w 1950 roku przez szwedzki koncern BT Industries, jako uniwersalna paleta pasująca do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Dodatkowo stosuje się czasami tak zwane "nadstawki paletowe", drewniane, szczelne obudowy, osłaniające z boków i z góry towar ułożony na palecie. Spotyka się również tak zwane "skrzyniopalety", wykonane z tworzyw sztucznych lub aluminium, które oprócz sztywnego spodu mają również ściany i klapę zamykającą od góry. Istnieją nawet ich wersje izotermiczne, zapewniające utrzymanie określonej temperatury we wnętrzu.

Najczęściej spotykane typy palet:

(długość x szerokość x wysokość):
"europaleta" (EUR) - 1200 x 800 x 144 mm, obciążenie do 1000 kg
1/2 (EUR) - 800 x 600 x 144 mm
powiększona (EUR) - 1200 x 1200 x 144 mm
ISO - 1200 x 1000 x 144 mm (tzw. angielka)
przeznaczona do kontenerów - 1135 x 1133 mm

Wygląda na to, że najbardziej popularnym wymiarem palet jest 1200x800mm. Poniższy rysunek techniczy przedstawia dokładne wymiary.

 
www.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz